Higiena urządzeń klimatyzacyjnych – poradnik

Higiena urządzeń klimatyzacyjnych - czysczenie, odgrzybianie, serwis klimatyzacji Warszawa

Higiena urządzeń klimatyzacyjnych – poradnik

Regularnie przeprowadzane serwisy mycia, czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń chłodniczych, a także dla naszego zdrowia.


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
☎ 729 850 839
✉ biuro@klimatyzacjawarszawa.info


Nieodpowiednio serwisowane urządzenia i brak regularnych przeglądów serwisowych mogą powodować wiele chorób oraz mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Polskie przepisy prawa nie regulują i nie precyzują z jaką częstotliwością należy czyścić klimatyzację czy wentylację. Pracodawcy zobowiązani są jedynie do “zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza. Klimatyzacja i wentylacja w biurze, a obowiązki pracodawcy – czytaj więcej >

Jak często przeprowadzać czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji?

Wszystkie urządzenia klimatyzacyjne powinny być serwisowane przynajmniej dwa razy w roku. Większość producentów klimatyzacji wymaga minimum dwóch przeglądów klimatyzacji w ciągu roku.

Niezwykle ważne jest, żeby proces czyszczenia przeprowadzany był przez wykwalifikowanych serwisantów, a także za pomocą odpowiedniej jakości środków czystości, które skutecznie usuną wszelkie osady i zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, pleśnie i grzyby z wnętrza i obudowy klimatyzacji.

Preparaty do dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych muszą posiadać odpowiednie zezwolenie Ministra Zdrowia, na obrót produktami biobójczymi. Odpowiednie zezwolenia i certyfikaty są gwarantem skuteczności tych środków.

Sam proces czyszczenia klimatyzacji powinien trwać od kilku do kilkunastu minut. Dedykowany preparat powinien zostać odpowiednio rozprowadzony wewnątrz urządzenia i pozostawiony tak aby odpowiednio zadziałał.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Niezwykle ważne jest utrzymanie w czystości dwóch podstawowych elementów klimatyzacji, parownika i skraplacza.

Zadaniem skraplacza (jednostki zewnętrznej) jest wypuszczenie na zewnątrz ciepłego powietrza pobranego z pomieszczeń, które są chłodzone. Zanieczyszczony pyłami i innymi zanieczyszczeniami skraplacz ma mniejszą wydajność chłodniczą, a tym samym zwiększą się pobór prądu, urządzenie pracuje głośniej, zwiększa sie awaryjność i skraca żywotość urządzenia.

Czyszczenie i dezynfekcja skraplacza (jednostki wewnętrznej) to niezwykle ważna kwestia. Ciepło i wilgoć stwarzają doskonałe warunki do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. Stanowią one bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Najczęściej spotykanym i odczuwalnym skutkiem używania nieczyszczonej klimatyzacji, to wydobywający się nieprzyjemny zapach. Dzięki regularnym zabiegom dezynfekcji i czyszczenia klimatyzacji Warszawa jesteśmy w stanie tego uniknąć.

Kolejnym miejscem, w których rozwijają się bakterie i drobnoustroje, to układ odprowadzania skroplin, a przede wszystkim taca ociekowa. W czasie serwisu klimatyzacji nie można zapomnieć o dokładnym czyszczeniu i dezynfekcji tych elementów.

Należy także wspomnieć o odpowiedniej konserwacji filtrów powietrza, w które wyposażone są wszystkie klimatyzatory.

Zanieczyszczone filtry ograniczają przepływ powietrza i powodują mniejszą wydajność chłodniczą, wyższy pobór prądu, brzydki zapach wydobywający się z klimatyzatora i ryzyko poważnych chorób.

Zadbaj o świeże i zdrowe powietrze i o higiena urządzeń klimatyzacyjnych!

Skontaktuj się z nami i wezwij serwis do konserwacji Twojej klimatyzacji – Kontakt >


Higiena urządzeń klimatyzacyjnych – poradnik was last modified: by
5/5 - (26 votes)